Сабота, Декември 14, 2019

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ВО ТВОЕТО УЧИЛИШТЕ  4 април 2011г. (понеделник), 10:30 - 13:30

На ден 04.04.2011 градоначалникот на општина Демир Хисар, Тони Ангелевски, оствари работна посета со учениците, наставниците и вработените во средното општинско училиште „Крсте Петков Мисирков“, како и средба со членовите на Училишниот одбор и Советот на родители.

Целта на неговата посета беше да го запознаат учениците, да ги слушне нивните размислувања, директно и непосредно да разговара со професорите и другите вработени за постигнувањата, проблемите и идните проекти на училиштето.

Градоначалникот на матурантите им говореше за неговите програмски преокупации во делот на образованието, најавувајќи го востановување на општинска награда „Ученик на генерација.

Исто така градоначалникот ја промовира и идејата за организирање рекреативен час по пливање во затворен базен во Битола или Скопје, што ќе биде под негово покровителство.

На часот по Геодезија кај учениците од четврта година шумарска струка, во соработка со одговорниот професор, одржа практична настава на тема „Нивелир и теодолит“.

Ни претставува голема чест што градоначалникот додели лична донација на училиштето - „НИВЕЛИР како нагледно средство за шумарската струка.

Во церемонијалниот дел од средбата беше потпишан и Меморандум за соработка во еколошки и други заеднички проекти.

Plakat_Grad

Grad_uc_1